ZEN buddhismus

28. května 2013 v 19:09 | Yoohoo-kamarádi |  Povahy zvířátek
Tento buddhismus vyznává Sparkee, skunk z partičky Yoohoo přátel. Moc tomu nerozumím, ale dovedu si představit, co to asi obnáší, když vidím ty obrázky. Rovnováhu v přírodě i všem jiném, harmonii a soluad atd....To jsem si myslela, než jsem si přečetla tento text...

Pro zen je charakteristické okamžité probuzení bez nutnosti projít přípravnými stádii. Tento princip existoval i v Indii - Lankávatára sútra uvádí, že existuje jak postupný, tak náhlý způsob probuzení, v prvním případě cestou vyčišťování zkažených výronů či projekcí mysli, ve druhém případě cestou okamžitého obrácení do hlubin vědomí, čímž dojde k odvržení dualistických představ. Ve Vadžrakčediká sútře se praví, že dosáhnout probuzení znamená nedosáhnout vlastně ničeho. Jinak řečeno, pokud je nirvána skutečně teď a tady, takže hledat ji znamená ztratit ji, je stěží možné dospívat k tomuto uvědomění postupně. Člověk to musí nahlédnout v přítomném okamžiku přímo. Paralely k pořekadlům zenu lze vidět v tantrické písni mahásiddhy Sarahy z 10. století.

jÁ TOMU TEXTU MOC NEROZUMÍM, O JAKÉ PROBUZENÍ SE JEDNÁ, ALE NEJSPÍŠ TO BUDE MÍT NĚCO SPOLEČNÉHO S PODVĚDOMÍM ČLOVĚKA A JEHO VNITŘNÍM SOULADEM.

 


Komentáře

1 LPSka Lilly:) LPSka Lilly:) | Web | 29. května 2013 v 13:02 | Reagovat

Krásný Bloček♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama